
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in.travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 29.1 in |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | LED headlamp |
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Ninja 500 use?
A 2026 Kawasaki Ninja 500 uses Gasoline.
What engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have?
The 2026 Kawasaki Ninja 500 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Ninja 500 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Ninja 500 is not equipped with Cooled seats.
