
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | KYB 41 mm forks with cartridge damping |
| Rear Suspension | KYB monoshock with linkage and stepped preload adjuster |
| Front Travel | 3.5 in (90 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (73 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
