
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 46.1" w x 47.6" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS use?
A 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have?
The 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Brute Force 750 EPS is not equipped with Cooled seats.
