
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 35.2" w x 36.5" h |
| Seat Height | 25.9 in |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 169.1 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
What type of fuel does a 2026 HONDA TRX 90X use?
A 2026 HONDA TRX 90X uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA TRX 90X have?
The 2026 HONDA TRX 90X has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 HONDA TRX 90X have?
The 2026 HONDA TRX 90X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Backup camera?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Heated seats?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Android Auto?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Push start?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Navigation?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Leather seats?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Third row seats?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Tow package?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Head up display?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA TRX 90X have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA TRX 90X is not equipped with Cooled seats.
