New Arrival
Photos Coming Soon
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 41.8" w x 42.6" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda TRX 250X use?
A 2026 Honda TRX 250X uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda TRX 250X have?
The 2026 Honda TRX 250X is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Backup camera?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Heated seats?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Android Auto?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Bluetooth?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Keyless entry?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Push start?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Navigation?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Leather seats?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Third row seats?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Tow package?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Head up display?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda TRX 250X have Cooled seats?
No, the 2026 Honda TRX 250X is not equipped with Cooled seats.
