
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.4" w x 43" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Honda Rebel 500 SE use?
A 2026 Honda Rebel 500 SE uses Gasoline.
What engine does the 2026 Honda Rebel 500 SE have?
The 2026 Honda Rebel 500 SE is equipped with a 471cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Rebel 500 SE have?
The 2026 Honda Rebel 500 SE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Backup camera?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Heated seats?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Android Auto?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Push start?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Navigation?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Leather seats?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Third row seats?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Tow package?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Head up display?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Rebel 500 SE have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Rebel 500 SE is not equipped with Cooled seats.
