
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 110/70-17M |
| Rear Tire | 150/60-17M |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 40.7" w x 42.1" h |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
| Seating Capacity | 2 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Recon use?
A 2026 Honda FourTrax Recon uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Recon have?
The 2026 Honda FourTrax Recon is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Recon have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Recon is not equipped with Cooled seats.
