
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (124 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Honda FourTrax Rancher use?
A 2026 Honda FourTrax Rancher uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda FourTrax Rancher have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Honda FourTrax Rancher have?
The 2026 Honda FourTrax Rancher is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Backup camera?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Heated seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Android Auto?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Bluetooth?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Keyless entry?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Push start?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Navigation?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Leather seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Third row seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Tow package?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Head up display?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda FourTrax Rancher have Cooled seats?
No, the 2026 Honda FourTrax Rancher is not equipped with Cooled seats.
