
Drivetrain
| Transmission | auto |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.6" w x 49.8" h |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Rake / Trail | 23.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs (675.9 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 HONDA CRF250RWE use?
A 2026 HONDA CRF250RWE uses Unknown.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Push start?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Navigation?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Tow package?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Head up display?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CRF250RWE have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CRF250RWE is not equipped with Cooled seats.
