
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 7.9 in (200 mm) |
| Rear Travel | 7.3 in (185 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 46.1" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 3 year transferable, unlimited-mileage limited warranty; extended coverage available with a Honda Protection Plan. |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 HONDA CRF 150R Expert use?
A 2026 HONDA CRF 150R Expert uses Gasoline.
What engine does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have?
The 2026 HONDA CRF 150R Expert is equipped with a 150cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have?
The 2026 HONDA CRF 150R Expert is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Push start?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Navigation?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Tow package?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Head up display?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CRF 150R Expert have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CRF 150R Expert is not equipped with Cooled seats.
