
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 10 in (254 mm) |
| Rear Travel | 11 in (270 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 30/10-14 |
| Rear Tire | 30/10-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 26.8" w x 36.4" h |
| Seat Height | 32.8 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 12 gal (45.4 L) |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 HONDA CRF 110F use?
A 2026 HONDA CRF 110F uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CRF 110F have?
The 2026 HONDA CRF 110F has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CRF 110F have?
The 2026 HONDA CRF 110F is equipped with a 109cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CRF 110F have?
The 2026 HONDA CRF 110F is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Push start?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Navigation?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Tow package?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Head up display?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CRF 110F have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CRF 110F is not equipped with Cooled seats.
