
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm, single shock |
| Front Travel | 3.9 in (99 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 100/90-12 |
| Rear Tire | 120/70-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 42.4" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 26° / 3" |
| Wheelbase | 46.3 in (1,176 mm) |
| Ground Clearance | 6.1 in (155 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 2 gal (7.57 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED lights |
| Instrumentation | Digital TFT color instrumentation |
What type of fuel does a 2026 HONDA CB650R E-Clutch use?
A 2026 HONDA CB650R E-Clutch uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CB650R E-Clutch has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CB650R E-Clutch is equipped with a 649cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have?
The 2026 HONDA CB650R E-Clutch is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Backup camera?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Heated seats?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Android Auto?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Push start?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Navigation?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Leather seats?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Third row seats?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Tow package?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Head up display?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA CB650R E-Clutch have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA CB650R E-Clutch is not equipped with Cooled seats.
