
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 6.2 in (157 mm) |
| Rear Travel | 6.6 in (168 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 150/80-16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37.7" w x 60.7" h |
| Rake / Trail | 0° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (519 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 3.9 in (99 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2026 HONDA AFRICA TWIN Base use?
A 2026 HONDA AFRICA TWIN Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have?
The 2026 HONDA AFRICA TWIN Base has a drivetrain.
What engine does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have?
The 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have?
The 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Automatic climate control?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Backup camera?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Heated seats?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Android Auto?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Bluetooth?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Keyless entry?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Push start?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Navigation?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Leather seats?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Third row seats?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Tow package?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Head up display?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base have Cooled seats?
No, the 2026 HONDA AFRICA TWIN Base is not equipped with Cooled seats.
