
Drivetrain
| Transmission | Six-speed with Honda E-Clutch |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet, Multiple Disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm KYB telescopic fork |
| Rear Suspension | KYB Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Hydraulic.4-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic single disc. ABS. |
Tires
| Wheels | 10-spoke cast aluminum. Michelin Road 5 tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 37.9" w x 60.2" h |
| Seat Height | 31.7 in (805 mm) |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES use?
A 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have?
The 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES has a drivetrain.
What engine does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have?
The 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is equipped with a 1084cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have?
The 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES?
The 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES has floorplan CRF1100L4T.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Automatic climate control?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Backup camera?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Heated seats?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Apple CarPlay?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Android Auto?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Bluetooth?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Keyless entry?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Push start?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Push start.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Navigation?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Leather seats?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Wireless phone charging?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Wifi hotspot?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Third row seats?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Tow package?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Head up display?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES have Cooled seats?
No, the 2026 Honda Africa Twin Adventure Sports ES is not equipped with Cooled seats.
