
Drivetrain
| Transmission | Chain |
| Clutch | |
| Gearbox | 1-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.7" w x 43.7" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 18.5 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 59.5 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | LCD multi-functional instrument pack with analogue speedometer, odometer, gear position indicator, fuel gauge |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What drivetrain does the 2025 KTM SX-E 2 have?
The 2025 KTM SX-E 2 has a drivetrain.
What engine does the 2025 KTM SX-E 2 have?
The 2025 KTM SX-E 2 is equipped with a cc engine.
How is the 2025 KTM SX-E 2 cooled?
The 2025 KTM SX-E 2 is cooled by Air.
What type of starter does the 2025 KTM SX-E 2 have?
The 2025 KTM SX-E 2 is equipped with a Electric starter.
What type of front brakes does the 2025 KTM SX-E 2 have?
The 2025 KTM SX-E 2 is equipped with Single disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 KTM SX-E 2 have?
The 2025 KTM SX-E 2 is equipped with Single disc rear brakes.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Backup camera?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Heated seats?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Android Auto?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Bluetooth?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Keyless entry?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Push start?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Navigation?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Leather seats?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Third row seats?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Tow package?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Head up display?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM SX-E 2 have Cooled seats?
No, the 2025 KTM SX-E 2 is not equipped with Cooled seats.
