
Drivetrain
| Clutch | 6-speed Automatic Dual Clutch Transmission (DTC) |
| Gearbox | Automatic |
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm fork |
| Rear Suspension | Dual Showa shocks with 12.5mm shafts, adjustable preload, and piggyback pressurized reservoirs |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Dunlop Sportmax Roadsport 2 tires |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 76" h |
| Rake / Trail | 99° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 27.5 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs (192.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 1 Year Factory Warranty, Unlimted Miles |
What type of fuel does a 2025 KTM SX 250 use?
A 2025 KTM SX 250 uses Gas/Oil Premix.
What engine does the 2025 KTM SX 250 have?
The 2025 KTM SX 250 is equipped with a 249cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 KTM SX 250 have?
The 2025 KTM SX 250 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2025 KTM SX 250 have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM SX 250 have Backup camera?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM SX 250 have Heated seats?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM SX 250 have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM SX 250 have Android Auto?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM SX 250 have Bluetooth?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM SX 250 have Keyless entry?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM SX 250 have Push start?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM SX 250 have Navigation?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM SX 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM SX 250 have Leather seats?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM SX 250 have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM SX 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM SX 250 have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM SX 250 have Third row seats?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM SX 250 have Tow package?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM SX 250 have Head up display?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM SX 250 have Cooled seats?
No, the 2025 KTM SX 250 is not equipped with Cooled seats.
