
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Front Suspension | 43 mm inverted fork with compression, rebound and spring preload adjustability. Aluminum fork triple clamps. |
| Rear Suspension | Linkage-mounted, piggyback monoshock with compression, rebound and hydraulic spring preload adjustability |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Radially mounted, monoblock, 4-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating, single piston caliper |
Tires
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 89.4" length |
| Rake / Trail | 147° / 6" |
| Wheelbase | 59.8 in (1,519 mm) |
| Seat Height | 28.9 in (734 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Seating Capacity | 6 |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs (220.9 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | 4 inch colour TFT display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, ambient temp, low temp alert, side stand down alert, TIP over alert, cruise, range and tachometer indication BT capable - phone pairing to access phone calls, music, navigation |
| Lighting | LED headlamp |
| Warranty | One Year Unlimited-mileage |
What type of fuel does a 2025 KTM SX 125 use?
A 2025 KTM SX 125 uses Gas/Oil Premix.
What engine does the 2025 KTM SX 125 have?
The 2025 KTM SX 125 is equipped with a 125cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 KTM SX 125 have?
The 2025 KTM SX 125 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2025 KTM SX 125 have Automatic climate control?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KTM SX 125 have Backup camera?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KTM SX 125 have Heated seats?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KTM SX 125 have Apple CarPlay?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KTM SX 125 have Android Auto?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KTM SX 125 have Bluetooth?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KTM SX 125 have Keyless entry?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KTM SX 125 have Push start?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Push start.
Does the 2025 KTM SX 125 have Navigation?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KTM SX 125 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KTM SX 125 have Leather seats?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KTM SX 125 have Wireless phone charging?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KTM SX 125 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KTM SX 125 have Wifi hotspot?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KTM SX 125 have Third row seats?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KTM SX 125 have Tow package?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KTM SX 125 have Head up display?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KTM SX 125 have Cooled seats?
No, the 2025 KTM SX 125 is not equipped with Cooled seats.
