
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 12 in (305 mm) |
| Rear Travel | 7.9 in (201 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
| Front Tire | 140/75-R17 |
| Rear Tire | 200/55-R17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.3" length |
| Seat Height | 26.4 in (670 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,690 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead, Rubber Isolator, AutoStop & Plow Mode. Sport Low Profile Front Bumper ProFit Sport Roof, Convex Rear View Mirror, Padded Console, and Rockford Fosgate Stage 3 Audio |
What type of fuel does a 2025 Kayo Storm 70 use?
A 2025 Kayo Storm 70 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 1 gallons.
What is the 2025 Kayo Storm 70 fuel capacity?
A 2025 Kayo Storm 70 has the fuel capacity of 1 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kayo Storm 70 have?
The 2025 Kayo Storm 70 has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kayo Storm 70 have?
The 2025 Kayo Storm 70 is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 Kayo Storm 70 have?
The 2025 Kayo Storm 70 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Backup camera?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Heated seats?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Android Auto?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Bluetooth?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Keyless entry?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Push start?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Navigation?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Leather seats?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Third row seats?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Tow package?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Head up display?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kayo Storm 70 have Cooled seats?
No, the 2025 Kayo Storm 70 is not equipped with Cooled seats.
