
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 24 months |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z900 SE use?
A 2025 Kawasaki Z900 SE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z900 SE have?
The 2025 Kawasaki Z900 SE has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z900 SE have?
The 2025 Kawasaki Z900 SE is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z900 SE have?
The 2025 Kawasaki Z900 SE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Z900 SE?
The 2025 Kawasaki Z900 SE has floorplan ZR900TSFNL.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE is not equipped with Cooled seats.
