
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet Multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | 2.276 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 5.2 in (132 mm) |
| Rear Travel | 3 in (75 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM RC2 Piggyback with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
| Rear Shocks | FOX 3.0 PODIUM RC2 with bypass, dual-speed compression and rebound adjustments |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Front Tire | 130/60-19 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
| Wheels | Pirelli Night Dragon tires. |
| Front Wheel | 12-spoke, Carbon Black ,16 X 5 in. (406 X 127 mm) |
| Rear Wheel | 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 45.1" h |
| Seat Height | 26.2 in (665 mm) |
| Wheelbase | 64 in (1,626 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 298 lbs (656 kg) |
| Payload Capacity | 726 lbs (1,600 kg) |
| Storage Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Towing Capacity | 181 lbs (400 kg) |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 2 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 1,490 lbs |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. digital display with keypad |
| Magneto | 850-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Electronic speedometer with odometer dual tripmeters digital tachometer ambient air temperature fuel range average fuel economy battery voltage gear position display real-time clock vehicle trouble code readout low engine oil pressure |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z500 SE ABS use?
A 2025 Kawasaki Z500 SE ABS uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 SE ABS is not equipped with Cooled seats.
