
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 80.9" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | Six months transferable, limited warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z500 ABS use?
A 2025 Kawasaki Z500 ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Z500 ABS?
The 2025 Kawasaki Z500 ABS has floorplan ER500ESFNN.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z500 ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z500 ABS is not equipped with Cooled seats.
