
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Shocks | SHOWA HPG piggyback 2.5 (dual-speed Compression, Dual-rate spring) |
| Rear Shocks | SHOWA HPG piggyback 2.5 (dual-speed Compression, Dual-rate spring) |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single petal-type disc with 2-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single petal-type disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
| Front Wheel | Rims: 10-spoke, Deep Black, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 44.5" h |
| Wheelbase | 56.7 in (1,440 mm) |
| Ground Clearance | 16 in (406 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Rake / Trail | 24° / 4" |
| Seat Height | 30.9 in |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride; Convertible Fold Flat Rear Seat Storage with Integrated Tie Down Points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) Factory Equipped Cargo Liner |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Cargo Capacity | 199 lbs (439 kg) |
| Storage Capacity | 2.5 gal (9.4 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Seating Capacity | 2 |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 368.2 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display with keypad |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 4 Standard 50 watt speakers. 2 in the fairing, 2 in the trunk. 200 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Handlebars | Aluminum |
| Cage Type | Dual-phase 980 steel |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe use?
A 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe has the fuel capacity of 4 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
A 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe has 63 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe?
The 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe has a wheelbase of 62.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have?
The 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan S Cafe is not equipped with Cooled seats.
