
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. 4-piston fixed. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston torque-free floating. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Gloss Black Cast Aluminum Wheel w/Laser Etched Graphics |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 180/70-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 94.5" length |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 63.8 in (1,621 mm) |
| Seat Height | 27.8 in (705 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 676.8 lbs (307 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT use?
A 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT uses Gasoline.
What engine does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 903cc 4-stroke V2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have?
The 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT is not equipped with Cooled seats.
