
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Chain Type | 2.2 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 9.403 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.411 : 1 |
| Gear Ratios 3rd | 4.763 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 3.796 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 3.243 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
Suspension
| Front Suspension | 45mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Single shock with adjustable rebound-damping and five-position spring-preload adjustability |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
| Front Wheel | Machine Highlighted Cast Black 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machine Highlighted Cast Black 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.6" w x 80.5" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 26.9 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Towing Capacity | 750 lbs (1,650 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
| Storage Capacity | 18.5 gal (70 L) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Cargo Capacity | 280 lbs (617 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 675 lbs |
Electronics
| Gauges | Speedometer, Tachometer, Odometer, Fuel Gauge, Compass, Ambient Temperature, Gear Indicator |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Teryx4 S LE use?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has the fuel capacity of 8 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
A 2025 Kawasaki Teryx4 S LE has 63 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a V Twin engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have?
The 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx4 S LE is not equipped with Cooled seats.
