
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc clutch / mechanically operated |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Alloy wheels |
| Front Tire | 120/70-17 |
| Rear Tire | 160/60-17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Rake / Trail | 25.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Ground Clearance | 6.9 in (175 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,858 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition use?
A 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition has floorplan KRF1000BSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Trail Edition is not equipped with Cooled seats.
