
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Transmission Type | Belt |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.1" w x 123.7" l x 75.8" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 670.2 lbs |
Lights & Safety
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 use?
A 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 has floorplan KRF1000ASFNN.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 is not equipped with Cooled seats.
