
Drivetrain
| Transmission | manual |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Shocks | Walker Evans 2.5 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | Walker Evans 3.0 Velocity Needle Shock with 16-Position Adjustable Clickers |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 32 x 10-15 Maxxis Rampage Fury; 8-Ply Rated; Wheel Size 15x7 |
| Rear Tire | 32 x 10-15 Maxxis Rampage Fury; 8-Ply Rated; Wheel Size 15x7 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.1" w x 132.1" l x 77" h |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 16 in (406 mm) |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
| Rake / Trail | 102° |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Fold Flat Rear Storage, convertible rear seat storage with integrated tie down points, 27.7 x 52.8 x 19.5 in (70.4 x 134.1 x 49.53 cm) |
| Payload Capacity | 331 lbs (730 kg) |
| Fuel Capacity | 12 gal (45.4 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 1 gal (3.8 L) |
| Towing Capacity | 830 lbs (1,830 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Seating Capacity | 3 |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds (49 states) |
Weights
| Dry Weight | 2,409 lbs (1,093 kg) |
Electronics
| Gauges | 7.6 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Rack Mounted High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race Inspired Steering Wheel with Tilt & Telescoping Adjustment; RIDE COMMAND Push Button Controls |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Lighting | Signature Animated RZR Fang Accent Lighting; White LED, Low / High & Red LED Tail / Brake Lights; Interior Dash Accent Lighting |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Warranty | 6 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS use?
A 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS has the fuel capacity of 11 gallons.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS cooled?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS compression ratio?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS has a compression ratio of 11.5:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is equipped with Dual Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 eS is not equipped with Cooled seats.
