
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 18.6 in (472 mm) |
| Rear Travel | 21.1 in (536 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63" w x 76.3" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition use?
A 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have?
The 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Teryx KRX 1000 Blackout Edition is not equipped with Cooled seats.
