
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.8" w x 77.3" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 63.8 in (1,621 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 4.9 in (125 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 9.5 gal (36 L) |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system(optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/Gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited use?
A 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited uses Unknown.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited?
The 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited has floorplan KWT1000FSSNN.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge XR Crew Limited is not equipped with Cooled seats.
