
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | Silver, Bullet Hole Disc Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-17 radial |
| Rear Tire | 160/60-17 radial |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 82.3" h |
| Rake / Trail | 25° / 3.9" |
| Wheelbase | 55.9 in (1,420 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4 gal (15.14 L) |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC use?
A 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Push start?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE XR Crew Limited HVAC is not equipped with Cooled seats.
