
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Clutch | Wet multi-disc manual clutch |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
| Front Shocks | SACHS Big-Bore shocks |
| Rear Shocks | SACHS Shock with self-leveling air preload adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | XPS Roadster - K165/55 R15 69H (NA) |
| Rear Tire | XPS Roadster - K225/50 R15 84H (NA) |
| Front Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 82" h |
| Wheelbase | 67.5 in (2 mm) |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Seat Height | 29.7 in (755 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7 gal (26.5 L) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 182 lbs (400 kg) |
| Hitch Capacity | 1,350 lb (612 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Compatible 5 Gal (18.9L) Front Dry Storage, 6 Gal (23 L) Rear Storage, Toolless Removable Passenger Seat |
| Payload Capacity | 220 lbs (485 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 180 lb (82 kg) |
| Rack Capacity | Front: 100 lb (45 kg) / Rear: 700 lb (318 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 460.6 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Warranty | 12 / Limited |
| Features | Rider Touring Floorboards | Adjustable passenger footboards | Ultra comfortable limited seat with lumbar support | Handlebar control module | Glove box with USB | Cruise control | Integrated hard-side luggage | Adjustable electric windshield with memory | Signature LED lights | Driver and passenger heated grips | Driver and passenger heated seats | LinQ compatible top case with passenger backrest | Audio System: BRP Audio Premium 6-speaker sound system with radio, USB, Bluetooth |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | 10.25 in. touchscreen display with BRP Connect and Apple CarPlay | Main Functions: Speedometer, tachometer, odometer, trip and hour meters, fuel consumption average, gear position, ECO mode, temperature, engine lights, electronic fuel gauge, clock and more |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition use?
A 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
