
Drivetrain
| Transmission | Belt (final drive) |
| Clutch | Semi-automatic centrifugal |
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.8" w x 46.9" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 30.7 in |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 238 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ridge HVAC use?
A 2025 Kawasaki Ridge HVAC uses Unknown.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ridge HVAC have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge HVAC is not equipped with Cooled seats.
