
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.5" h |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC use?
A 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Push start?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Cooled seats.
