
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Seat Height | 27.8 in |
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 498.3 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC use?
A 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have?
The 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have?
The 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC?
The 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC has floorplan KWT1000CSSNN.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ridge Crew HVAC is not equipped with Cooled seats.
