
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 2-piston |
Tires
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.8" w x 50.6" h |
| Seat Height | 26.8 in (680 mm) |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 696.7 lbs (316 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC use?
A 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC uses Unknown.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Automatic climate control?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Backup camera?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Heated seats?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Android Auto?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Bluetooth?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Keyless entry?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Push start?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Navigation?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Leather seats?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Third row seats?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Tow package?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Head up display?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC have Cooled seats?
No, the 2025 KAWASAKI Ridge Crew HVAC is not equipped with Cooled seats.
