
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Petal discs and two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Petal disc and single piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 102° |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Seat Height | 32.7 in (830 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3 gal (11.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 423.4 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R use?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
A 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R has 69 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 636cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R has a wheelbase of 55.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have?
The 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja ZX-6R is not equipped with Cooled seats.
