
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi plate wet |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 2.9 in (74 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 90/90-18 |
| Rear Tire | 130/90-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 48.7" h |
| Seat Height | 37.2 in |
| Rake / Trail | 30° / 4" |
| Wheelbase | 57.1 in (1,450 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 2.6 gal (9.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 289 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS use?
A 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is equipped with a 649cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 650 KRT Edition ABS is not equipped with Cooled seats.
