
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | Shaft |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 2.789 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | XACT 35 WP Upside-Down fork, Ø 35 mm |
| Rear Suspension | WP monoshock |
| Front Travel | 5.7 in (144 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (133 mm) |
| Front Shocks | 2 in Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5 in Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 14" Cast Aluminum |
| Front Tire | 30 x 10-14; 8-Ply Wheel Size 14 x 6 |
| Rear Tire | 30 x 10-14; 8-Ply Wheel Size 14 x 7 |
| Front Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Machined Highlights 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 24° |
| Wheelbase | 125 in (3,175 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 6 in (152 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 26 x 17.7 x 11.5 in (66 x 45 x 29.2 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 13 gal (49.2 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Standard 1.25 in (3.2 cm) Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 90 lb (40.8 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Electronics
| Gauges | Standard: Analog speedometer, digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, low fuel lamp, etc. Limited: Standard features + cruise control, traction control, three ride modes, and USB charger. Limited +Tech: Limited features + 4" Display powered by RIDE COMMAND and RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU). |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 2- 100 watt trunk speakers. 600 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | White LED, Low/High & Red LED Tail / Brake Lights |
| Instrumentation | RIDE COMMAND 7 Glove-Touch Display: Visualizer, Built-In GPS, Group ride (cell-based or GPS based), Topographic Mapping, Bluetooth & USB Smartphone Connectivity, AM/FM & Weather Radio (Accessory Speakers Required - Sold Separately), In-Vehicle Communications Capable With Optional Sena Headsets, Polaris P.A.S.S Anti-Theft System. Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals. Digital Instrumentation: Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder Light, Gear Indicator, DC Outlet |
| Features | Doors: Vented Full Doors | Other Standard: High Output 900W Charging System with Sealed Electrical, Polaris Pulse System, In-Dash Charge Port, Polaris P.A.S.S. |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Power: High Assist Electronic Power Steering with Quick Turn Rack; Race inspired Steering Wheel; Ride Command Push Button Controls |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition use?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has the fuel capacity of 4 gallons.
What transmission does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has a wheelbase of 54.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition cooled?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with a Injection. DFI® with dual 32mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition compression ratio?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition has a compression ratio of 11.3:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with Single disc. Optional ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is equipped with Single disc. Optional ABS rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 KRT Edition is not equipped with Cooled seats.
