
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 3 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS use?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS has the fuel capacity of 4 gallons.
What transmission does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS has a wheelbase of 54.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS cooled?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a Injection. DFI® with dual 32mm throttle bodies fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS compression ratio?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS has a compression ratio of 11.3:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with Single disc. Optional ABS front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have?
The 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is equipped with Single disc. Optional ABS rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Ninja 500 ABS is not equipped with Cooled seats.
