
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 56.8" h |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 6 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE use?
A 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have?
The 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have?
The 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE?
The 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE has floorplan KAF400YSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule SX 4x4 FE is not equipped with Cooled seats.
