
Drivetrain
| Transmission | Auto |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (119 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 135.8" l x 80.9" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (740 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 1,955.8 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition use?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition cooled?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition compression ratio?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition has a compression ratio of 10.1:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is equipped with Dual Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
