
Drivetrain
| Transmission | Six-speed manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Six-speed manual |
Suspension
| Front Suspension | 41mm inverted Showa SFF-BP telescopic fork |
| Rear Suspension | Pro-Link single-shock |
Brakes
| Front Braking System | Dual 296mm discs with radial-mount four-piston calipers; ABS? |
| Rear Braking System | Single 240mm disc; ABS? |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.1" w x 46" h |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Seat Height | 31.3 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Warranty | Duration: Transferable, one year included, unlimited-mileage limited warranty |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition use?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 Platinum Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
