
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 3-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 135.8" l x 80.9" h |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 21.6 in |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 1,891.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition use?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition cooled?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition compression ratio?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition has a compression ratio of 10.1:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is equipped with Dual Hydraulic Disc rear brakes.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FXT 1000 LE Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
