
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.3 in (135 mm) |
| Rear Travel | 3.9 in (99 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Dual Hydraulic Disc |
Tires
| Wheels | 5-spoke cast aluminum |
| Front Tire | 120/70-M21 |
| Rear Tire | 210/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 136.6" l x 81.1" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 68.9 in (750 mm) |
| Seat Height | 26.4 in (671 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4 gal (15.1 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 36 / Limited |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition use?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition uses Gasoline with fuel tank capacity up to 8 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition has the fuel capacity of 8 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition cooled?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition compression ratio?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition has a compression ratio of 10.1:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with Dual Hydraulic Disc front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with Dual Hydraulic Disc rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition?
The 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition has floorplan KAF1000LSSNN.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Cooled seats.
