
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | De Dion Semi Independent |
| Front Travel | 4.9 in (124 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Hydraulic Drum |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 58.5" w x 128.5" l x 75.8" h |
| Seat Height | 26 in (660 mm) |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 681.2 lbs (309 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 use?
A 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 uses Gasoline with fuel tank capacity up to 6 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 has the fuel capacity of 6 gallons.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is equipped with a 4-stroke engine.
How is the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 cooled?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is cooled by Liquid.
What type of fuel system does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is equipped with a Fuel Injection fuel system.
What type of starter does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is equipped with a Electric starter.
What is the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 compression ratio?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 has a compression ratio of 10.3:1.
What type of front brakes does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is equipped with Sealed Hydraulic Drum front brakes.
What type of rear brakes does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is equipped with Sealed Hydraulic Drum rear brakes.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4?
The 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 has floorplan KAT620BSFNN.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 is not equipped with Cooled seats.
