
Drivetrain
| Transmission | Six-speed automatic DCT |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone with FOX Live Valve shocks |
| Rear Suspension | 4+ link trailing arm with FOX Live Valve shocks |
Brakes
| Front Braking System | Dual 250mm hydraulic discs |
| Rear Braking System | Dual 250mm hydraulic discs |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 28 x 9-15 |
| Rear Tire | 28 x 11-15 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 68.1" w x 123.7" l x 75.8" h |
| Wheelbase | 90 in (2,286 mm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (335 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 567 lbs (1,250 kg) |
| Fuel Capacity | 7.3 gal (27.63 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 2,020 lbs (916 kg) |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Base of the Seats | Other Standard: High-Clearance Front Bumper, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, High-Mounted Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Single Latch Cab Nets, Factory-Installed Poly Sport Roof, Premium Steering Wheel and Interior Accents, Exclusive Polaris Wetlands Camo, Polaris Pulse Electrical System (6-Position), 12V Acessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Lighting | Dual LED Headlights, 1250lm Low Beam, 2300lm High Beam, Dual LED Tail Lights |
| Instrumentation | Dual-sweep Analog Dials w/ 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, 2 DC Outlets, USB Charge Port, Automatic Speed Limiting in 2 mph increments starting at 16 mph to max speed. |
| Warranty | One Year: One Year Included |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE use?
A 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE uses Unknown.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Mule 4010 Trans4x4 FE is not equipped with Cooled seats.
