
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Front Tire | 130/80-B17 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
| Wheels | Impeller Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs (353 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KLX 230R use?
A 2025 Kawasaki KLX 230R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KLX 230R have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki KLX 230R have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R is equipped with a 233cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KLX 230R have?
The 2025 Kawasaki KLX 230R is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KLX 230R?
The 2025 Kawasaki KLX 230R has floorplan KLX232NSFNN.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KLX 230R have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KLX 230R is not equipped with Cooled seats.
