
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double Wishbone Type; 4.3 inches travel |
| Rear Suspension | Pro Arm® single-side swingarm with Pro-Link® single shock; 4.1 inches travel |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 78.5" l x 44.1" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki KFX 50 use?
A 2025 Kawasaki KFX 50 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki KFX 50 have?
The 2025 Kawasaki KFX 50 has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki KFX 50 have?
The 2025 Kawasaki KFX 50 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2025 Kawasaki KFX 50?
The 2025 Kawasaki KFX 50 has floorplan KSF50CSFNL.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Push start?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki KFX 50 have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki KFX 50 is not equipped with Cooled seats.
