Hot

Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 45mm cartridge fork with anti-dive system, |
| Rear Suspension | Pro-Arm single-side swingarm with Pro-Link single shock with computer-controlled spring-preload adjustment with two memory presets |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (104 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual full-floating 296mm discs with CBS three-piston calipers |
| Rear Braking System | Single disc. Single ventilated 316mm disc with CBS three-piston caliper |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | 130/70-R18 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Rake / Trail | 29.2° / 4" |
| Wheelbase | 66.5 in (1,689 mm) |
| Seat Height | 29.1 in (739 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6.6 gal (25 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 679 lbs (308 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Eliminator use?
A 2025 Kawasaki Eliminator uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2025 Kawasaki Eliminator fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Eliminator has the fuel capacity of 3 gallons.
How much torque does a 2025 Kawasaki Eliminator have?
A 2025 Kawasaki Eliminator has 43 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki Eliminator have?
The 2025 Kawasaki Eliminator has a drivetrain.
What engine does the 2025 Kawasaki Eliminator have?
The 2025 Kawasaki Eliminator is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Eliminator?
The 2025 Kawasaki Eliminator has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Eliminator have?
The 2025 Kawasaki Eliminator is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator is not equipped with Cooled seats.
