
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Belt |
Suspension
| Front Suspension | |
| Rear Suspension | |
| Front Travel | 3.5 in (89 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 73.4" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 25.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 553.3 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | |
| Steering | Tilt: Standard |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Eliminator ABS use?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS uses Gasoline.
What is the 2025 Kawasaki Eliminator ABS fuel capacity?
A 2025 Kawasaki Eliminator ABS has the fuel capacity of 3 gallons.
What transmission does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS has a Chain (final drive) transmission.
What engine does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 451cc 4-stroke I2 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Eliminator ABS?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS has a wheelbase of 59.8.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have?
The 2025 Kawasaki Eliminator ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Eliminator ABS have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Eliminator ABS is not equipped with Cooled seats.
